Премиерот Зоран Заев и лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски во просториите на Собранието ќе имаат средба со претседателот на Законодавниот дом, Талат Џафери.

Целта на средбата е обид да се постигне договор по ова прашање, односно гласањето на Законот за јазици да помине во демократска атмосфера.

Опозицискиот лидер Мицкоски вчера најави дека пратениците од оваа партија ќе присуствуваат на седницата.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.