Премиерот Зоран Заев најави дека Владата утре ќе ги објави договорите за субвенционирање што минатата власт ги случуваше со странските инвеститори и досега не беа достапни за јавноста.

-И тоа како има многу што да се слуша. Странските инвестиции ни требаат, но да ги направиме најкорисни за нашата економија. Ќе ги стимулираме да користат македонски суровини. Во последниве неколку години се потрешени 250 милиони евра, дел од нив неоправдано, рече Заев во гостувањето на емисијата Отворено на Телевизија 24.

Премиерот рече дека 12 милиони евра биле дадени за реклами за привлекување на странски инвестиции на домашни медиуми.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.