На прашањето на МКД.мк дали и кога ќе има попис, од Владата на Република Македонија одговориле дека попис на населението ќе има и истиот ќе биде спроведен следејќи ги стандардите на Еуростат.

-За спроведување на пописот на населението потребно е и создавање на политички услови со цел истиот да биде успешен. Реализацијата на пописот на населението ќе се случи кога ќе се создадат сите неопходни услови за истиот, одговориле од Владата.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.