Уа предавници, скандираат демонстрантите пред Собранието пред да започне седницата на која како точка на гласање треба да биде ставен Законот за употреба на јазиците.

Два кордони полиција се наредени пред Собранието со цел да се спречат инициденти.

 

М.В.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.