Во тензична и напната атмосфера денеска со 64 гласа беше донесен законот за употреба на јазиците.

На тоа и претходеше кавга меѓу претседателот на Собранието, Талат Џафери и поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски..

Откако Џафери ја прекина собраниската седница, по спротиставувањето на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ предводени од Груевски, дојде до минимален физички контакт меѓу Џафери и Груевски.

Во тие моменти интервенираа припадници на собраниското обезбедување, кои спречија да дојде до посериозен иницидент.

Видео: НОВА

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.