Уште едно лице од оние кои не беа достапни на полицијата, осомничено за настаните во Собранието на 27 април, вечерва им се предал на органите на прогонот, објави вечерва телевизијата Телма.

Кривичниот суд денеска соопшти дека уште двајца учесници во насилствата во Собранието добија 30-дневен притвор.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.