Советот на честа при ЗНМ ги отфрли како неосновани преставките на Ристо Новачевски и Центарот за дијализа Дијамед Медикал за текстовите на Јадранка Костова – „Фирмата на кумот на Груевски увезувала фалсификувани лекови од Турција“ и на Ирена Мулачка за текстот – „И Словенецот Јанез Јелникар увезувал лекови од Турција“ објавени во неделникот „Фокус“. Нивниот одговор ви го пренесуваме во целост:

 

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.