Триесет и петгодишен скопјанец е осомничен за кривични дела „разбојништво“ и „тешка кражба“ кои ги извршил во новогодишната ноќ, со кои се стекнал со противправна имотна корист од околу 38.000 денари, информираа од МВР.

Според полицијата, првото кривично дело Д.М. го извршил на 1 јануари околу 1.30 часот на улица „23 Октомври“ пред влез од зграда каде што, откако се уверил дека во близина нема никој, ја нападнал од зад грб оштетената и со сила ја втурнал во влезот. Напаѓачот ја удирал со тупаници по главата, по што оштетената паднала на подот, но Д.М. продолжил да ја удира и и го зел ранецот што го носела на грб. Во ранецот имало лични документи, еден мобилен телефон и еден пар слушалки.

Второто кривично дело, тешката кражба, Д.М. ја извршил истиот ден околу 2.15 часот на булеварот „АВНОЈ“, каде што од паркирано возило употребувајќи  шрафцигер со кој го скршил стаклото од задната десна страна, од задното седиште одзел машка јакна.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

 

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.