Дипломатските претставништва на САД и на ЕУ издадоа заедничко соопштение изразија жалење што напредокот постигнат на работната група не резултирал со конечен договор за изборната реформа и воедно ги повикаа четворицата партиски лидери да постигнат договор во текот на денешниот ден.
„Денот на изборите наближува. Оттаму, потребно е изборниот закон да биде увоен што е можно поскоро и неговата имплементација треба да почне, имајќи ги предвид изборите во април“, стои во заедничкото соопштение.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.