Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ повторно ја окупираа собраниската говорница, откако координаторот на пратеничката група Илија Димовски побара пауза, а собранискиот спикер Талат Џафери не му одобри.

„Го кршите Деловникот, го кршите Уставот и го кршите Охридскиот рамковен договор“, го обвини Димовски.

„Под овие услови не ви давам пауза, седнете си на местата“, му одговори Џафери.

Откако се смири тензијата во Собранието, Џафери даде пауза од еден час.

Фото: СДК.МК

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.