Земјотрес од 2,7 степени според Рихтеровата скала беше почувствуван во Скопје во 12.55 часот.

Според Европската сеизмолошка опсерваторија, епицентарот бил на 5 километри североисточно од Скопје, на длабочина од 5 километри, во близина на Сопиште.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.