Откако му го довери мандатот на Заев, Иванов заминува во посета на Јордан

Претседателот Ѓорге Иванов утре ќе отпатува во работна посета на Јордан по повод учеството на Светскиот економски форум за Блискиот Исток и Северна Африка.

Како што соопштија од неговиот кабинет, Иванов ќе учествува на пленарната сесија на свеченото отворање на Светскиот економски форум за Блискиот Исток и Северна Африка.

Во рамки на работната посета, најавено е дека тој ќе оствари билатерална средба со кралот Јордан, Н.В. Абдула II, како и повеќе билатерални средби со учесниците на форумот.

Ова е прва посета на шефот на државата во странство откако завчера му го довери мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за формирање на нова влада.