Во најновиот број на „Службен весник“ беше објавена одлуката за изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието, со што тој и официјално стапува на таа функција.

Инаку, в.д. директор на „Службен весник“ е кадар на ВМРО-ДПМНЕ, младиот Лука Кржалоски. Од неговата партија не ја признаваат одлуката и изборот на Џафери го сметаат за нелегитимен и спротивен на деловникот.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.