Мери Попова, шефица на македонската евровизиска делегација: Не чувствуваме морална одговорност што не влеговме во финале!

Откако Јана Бурческа, нашата претставничка на Евровизија не успеа да се пласира во финале, не стивнуваат реакциите по социјалните мрежи. Истиот ,,малер’’ го имаа и докажани музички имиња, како Тоше Проески, Калиопи, Каролина, Есма, Владо Јаневски… Дали е до квалитетот на изведувачот, до песната, до сценскиот настап, до организацијата, се прашања кои што секоја година се ,,вртат’’ помеѓу народот.

И покрај тоа што Јана дефинитивно остана забележана од светската јавност, и ќе биде запаметена по романтичното запросување, по обелоденувањето на веста во спотот дека очекува бебе, но и по добриот настап, кај нас мислењата се поделени.

Некои сметаат дека едноставно немаме среќа кога е Евровизија во прашање, други се држат до разни теории на заговор помеѓу земјите учеснички, а трети вината ја фрлија врз нашата евровизиска делегација, на чие што чело е Мери Попова, инаку уредничка на забавната редакција во МТВ.

,,Фокус’’ стапи во контакт со Попова, шефица на македонската евровизска делегација, која што моментално е во Киев, и поразговаравме околу актуелните случувања, но и обвинувања за константно лошиот пласман на нашите претставници, кога е Евровизија во прашање.

ФОКУС. Какви се вашите ставови околу настанот вчера, зошто според вас не успеавме да влеземе во финале?

ПОПОВА: Во финале влегуваат само десет земји, не може сите да влезат! Постојат повеќе одговори и ,,теории на заговор’’ кои што остануваат во кругот на евровизиските кулоари. За крајниот пласман одлучуваат 210 членови на национални стручни жирија и милионска европска публика, но очигледно е дека Македонија секоја година добива мал број на гласови на телевоутингот.

ФОКУС: Дел од прашањата кои што денес се актуелни на социјалните мрежи се – Колку членови има македонската евровизиска делегација, што се тие по професија, колку години сте вие на чело на делегацијата?

ПОПОВА: Јас сум само пет години на чело на македонската евровизиска делегација, а другите членови се во состав : Александра Јовановска, шеф на прес и новинар во МТВ, Каролина Петковска, уредник, новинар и коментатор, Авни Кајили, уредник и новинар на Културно – забавната програма на Втората програма на МТВ и Цветко Стојановски, снимател и директор на фотографија во МТВ.

ФОКУС: Вистина ли е дека имате на располагање околу 400.000 евра буџет за настанот, односно, со колку всушност средства располагате?

ПОПОВА:  Не! Корпоративна информација! Тоа е исто како да ве прашам со колкав буџет или донации располага вашиот медиум.

ФОКУС: Со оглед на тоа што се работи за МТВ, кој што е јавен сервис, информацијата би требало да биде од јавен карактер…

ПОПОВА: Буџетот на Евросонг е секоја година ист, и се носи на годишно ниво, и тоа не е тајна информација. Истата може да се провери во релевантните служби на МТВ.

ФОКУС: Дали делегацијата чувствува морална одговорност поради константните лоши пласмани на Евровизија?

ПОПОВА: Ни случајно! Нашата работа е максимално професионално одработена од секој поединец во тимот! Ова не ни се случува само нам, туку и на уште 15 други европски земји кои не обезбедија пласман во финалето, меѓу кои и многу поголеми, побогати и повлијателни земји во Европа.

ФОКУС: Ваша порака до македонската јавност, која што доста бурно реагираше, имаше критики и за Јана, но и за нашата делегација?

ПОПОВА: Неколку статуси на лажни профили и блогови не ја отсликуваат комплетната македонска јавност. Напротив, додека светските медиуми наголемо зборуваат за исклучителната промоција што и се случи на Македонија, некои злонамерници се обидуваат да фрлат дамка врз се! И за крај се прашувам, колку пати е поголем ,,буџетот’’ за плукање и деградирање по социјалните мрежи на името на Македонија, од оној за промоција на евровизискиот проект?

Вики Клинчарова