Македонски Телеком нема добиено официјално барање од СЈО. „Компанијата соработува со надлежните државни органи и согласно законската регулатива не може да ги коментира постапките кои што се водат од нивна страна“, стои во одговорот на компанијата.

Ова доаѓа откако Специјалното јавно обвинителство потврди дека во наредниве денови ќе биде остварена средба помеѓу обвинителите и претставници на мобилен оператор во земјава без да потенцира со кој.

Во  извештајот за шестмесечната работа на СЈО се наведува дека во рамки на истрагата за предметот Таргет за масовното прислушување  Кривичниот суд 4 пати одбил да издаде наредба за претрес во компјутерски систем во Македонски Телеком.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.