Зошто во Македонија нема да се доселат бегалци?

Пишува Драган АЛЧИНОВ Една од главните одлики на популизмот е претераното поедноставување на комплексните теми и нудење едноставен одговор на големите прашања базиран на емоции...

АРХИВА Смртен страв од промени

Текстот е објавен на 9 февруари, 2017 година во неделникот „Фокус“ во бројот 1114 Пишува: Ана ПАНОВСКА  Тешко дека некаде, еве да кажеме, меѓу земјите членки...

ОБАЧЕ, ШТЕ ИСЧАКАМЕ ИЗБОРИТЕ НИ (Бог да нѐ чува и голман...

Пишува: Агим ЈОНУЗ „Док си реко‘ кекс“, локалните избори ќе ни се нацртаат пред врата. Веќе видена слика на лигавење дека ако го изгласаме фиљан...

МУХИ, ИЛИ „МЕРКЕЛ ЗА СИРОМАШНИ”

Не го делам верувањето на Зекири изразено на неговиот фејсбук профил, од кое јасно се огради неговата политичка партија- СДСМ. Како што разбрав,  верувањето на...

Не го плаши народот со тоа од што не можеш да...

Откако Груевски објави дека неговата партија ќе престанела со "конструктивно" однесување и откако неговите почнаа со силна блокада на Собранието во знак на револт...

Приговор на професори од Институтот за македонски јазик кон Предлог-законот за...

Професорите Симона Груевска-Маџоска и Александра Ѓуркова, вработени во Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“, до Кабинетот на премиерот Зоран Заев, до Генералниот секретаријат на Владата...

Градоначалникот Коце и Тркалото од Севилја

Пишува: Гоце Јосифоски Во февруари 2012 година патував за Лондон од аеродромот во Скопје.  Имаше пола метро снег надвор, не знаевме ни дали „Визер“...

МЕРАК МИ Е МАЛЕ, ИЗБОРИ ДА ИМАМ! (па после на Струга...

Пишува Агим ЈОНУЗ Аирлија нови избори, бре, народе! Не реков стоко, не ми инсинуирајте! Ја не сум крив што гласаш на избори како што гласаш,...

ВМРО ќе го попречува договорот со Бугарија

Поранешниот Министер за надворешни работи Никола Поповски во интервју за Тв 24 вести, ја разголи позицијата на ВМРО ДПМНЕ во однос на Договорот за...

Ќе и’ даде ли Грција шанса на Македонија?

Пишува: Драган Алчинов Проширувањето на ЕУ се слави како најуспешната политика на Унијата. Процесот кој започна како интеграција на земјите од Западна Европа, почна да...

Доба на психопати

Текстот е објавен на 23 септември, 2016 година во неделникот „Фокус“ во бројот 1094 Пишува Јадранка КОСТОВА Психопатите имаат изразена способност за манипулирање. Склони се на...

Колумна: За мојата најголема љубов, мојот син Адам

Пишува:М-р Аниса Трпчевска, родител на дете со аутизам Да се биде родител на дете со аутизам значи да живееш во еден паралелен универзум со остатокот...

ГОЛЕМИТЕ СЛИКИ ЗА МАЛИОТ ДИКТАТОР

Она што е заедничко за вледетелите автократи е гневот како израз на длабока фрустрација. Таа нужно не може да се врзе ниту со тешко...

Моќта е во граѓаните

Гоце ЈОСИФОВСКИ Сегашнава –Началничко Водечка Гарнитура- од градот Скопје МОРА ДА СИ ОДИ ОД ВЛАСТ и по секоја нормална логикане би требало да биде избрана...

Професорот Шкариќ за рудниците: Ерупција на локалните референдуми

Колумната на професор доктор Светозар Шкариќ е објавена во публикацијата РЕСПУБЛИКА на 20 јули, четврток 2017. Референдумот во Дојран се одржува денес. Референдумот во Дојран...

Dg: AGONIJA MACEDONICA CHRONICA / coitus mental in obs.

Еднонационални партии. Вирус кој е бетер од сида и која можеби има лек, ама далеку е сѐ уште да се дооди до аптека Агим ЈОНУЗ Ајде...

КОЛУМНА Јове Кекеновски: МАКЕДОНСКИ МУЛТИГРУП

Пишува: проф. д-р ЈОВЕ КЕКЕНОВСКИ Прелистувајќи по моиве постари колумни се изненадив кога ја прочитав колумната ,,Новата политичко персонална олигархија напаѓа” која е објавена на порталот...

Браќа мои, бидете луѓе, иако сте вмровци!

Од архивите на „Фокус“ колумна на Никола Младенов

Ќе се втурне ли Иванов во злосторничкото здружение?

Колумната е објавена во „Фокус“ број 1064, на 26 февруари 2016 година Претседателот има право да помилува одредени осудени лица во процедура определена со закон....

СКОПЈАНИ, ЌЕ ГО РАСЧИСТИМЕ ПЛОШТАДОТ ОД СИТЕ ГЛОМАЗНИ НАДГРОБНИ СПОМЕНИЦИ!

Како што Полјаците го оставија Аушвиц да сведочи за ѕверствата на фашизмот, така и ние ќе оставиме еден дел од „СК 2014“ што ќе сведочи за бесрамното насладување на Груевски од расоблекувањето на елегантното и спастреното Скопје и од неговото насилно, понижувачко преоблекување во карневалска, кловновска облека.

НАЈПОПУЛАРНИ