Дали економијата ќе биде уште послаба?

Пишува Венко ГЛИГОРОВ За да постигне одржлив деловен успех на пробирливиот светски пазар, компанијата мора да користи релевантни перформансни метрики" - извадок од белата книга...

Каде почнува животот?

Пишува: Иво Рангеловиќ Да речеме дека оваа колумна не е рецензија на сработеното и покрај сугестивниот наслов. Изборите завршија, еуфоријата ќе заврши, каде и да е. При...

Глигоров: Рамниот данок да остане или прогресивното оданочување да биде надолно

Поддржувам рамниот данок да остане. Едноставен е и со пристоен процент. Ако веќе мора да се воведе прогресивен данок, тогаш НЕ мора да биде нагорен....

Бетонска плоча (1989-2017)

Пишува: Владимир ЛАЗАРЕВИЌ Кога во јануари 2015 година ја гледав прес конференцијата на Груевски, на која изнесе таков нелогичен спој на глупости и небулози за...

Глигоров: Загадувањето е посериозен смртоносен проблем од пушењето!

Како аргумент се кажува дека на социјалните мрежи имало 3500 пријавени или не знам колку, кои се изјаснуваат против. И тоа за кусо време....

Застарената „социјалистичка“ уредба на Топлификација која не мрзне сите

Не следев редовно како се движат темите од локалните избори дали се покрена прашањето за греењето во градот Скопје. Ако се покренала - поддршка...

Кои анкетари беа најточни на минатите избори: Најтoчна беше агенцијата Рејтинг

Автор: Роберт Несими Наредните месец и пол, Македонија повторно ќе ги помине под изборна треска. На 15 и на 29 октомври ќе се одржат првиот...

Колумна: За мојата најголема љубов, мојот син Адам

Пишува:М-р Аниса Трпчевска, родител на дете со аутизам Да се биде родител на дете со аутизам значи да живееш во еден паралелен универзум со остатокот...

Моќта е во граѓаните

Гоце ЈОСИФОВСКИ Сегашнава –Началничко Водечка Гарнитура- од градот Скопје МОРА ДА СИ ОДИ ОД ВЛАСТ и по секоја нормална логикане би требало да биде избрана...

Ќе и’ даде ли Грција шанса на Македонија?

Пишува: Драган Алчинов Проширувањето на ЕУ се слави како најуспешната политика на Унијата. Процесот кој започна како интеграција на земјите од Западна Европа, почна да...

Градоначалникот Коце и Тркалото од Севилја

Пишува: Гоце Јосифоски Во февруари 2012 година патував за Лондон од аеродромот во Скопје.  Имаше пола метро снег надвор, не знаевме ни дали „Визер“...

Зошто во Македонија нема да се доселат бегалци?

Пишува Драган АЛЧИНОВ Една од главните одлики на популизмот е претераното поедноставување на комплексните теми и нудење едноставен одговор на големите прашања базиран на емоции...

Dg: AGONIJA MACEDONICA CHRONICA / coitus mental in obs.

Еднонационални партии. Вирус кој е бетер од сида и која можеби има лек, ама далеку е сѐ уште да се дооди до аптека Агим ЈОНУЗ Ајде...

АРХИВА Смртен страв од промени

Текстот е објавен на 9 февруари, 2017 година во неделникот „Фокус“ во бројот 1114 Пишува: Ана ПАНОВСКА  Тешко дека некаде, еве да кажеме, меѓу земјите членки...

ОБАЧЕ, ШТЕ ИСЧАКАМЕ ИЗБОРИТЕ НИ (Бог да нѐ чува и голман...

Пишува: Агим ЈОНУЗ „Док си реко‘ кекс“, локалните избори ќе ни се нацртаат пред врата. Веќе видена слика на лигавење дека ако го изгласаме фиљан...

Академик Катица Ќулавкова: За Законот за јазици не се консултирани МАНУ,...

Професорката и академик Катица Ќулавкова за Фокус напиша поширока анализа за најавениот предлог Закон за јазици како и состојбата на македонскиот јазик во општеството....

Приговор на професори од Институтот за македонски јазик кон Предлог-законот за...

Професорите Симона Груевска-Маџоска и Александра Ѓуркова, вработени во Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“, до Кабинетот на премиерот Зоран Заев, до Генералниот секретаријат на Владата...

МЕРАК МИ Е МАЛЕ, ИЗБОРИ ДА ИМАМ! (па после на Струга...

Пишува Агим ЈОНУЗ Аирлија нови избори, бре, народе! Не реков стоко, не ми инсинуирајте! Ја не сум крив што гласаш на избори како што гласаш,...

НАТО и Договорот со Бугарија во очите на нацијата на непораснати...

Светот реално е многу поголем од она што на Македонците им се чини и важноста на земјата за жал, е многу помала од она...

Професорот Шкариќ за рудниците: Ерупција на локалните референдуми

Колумната на професор доктор Светозар Шкариќ е објавена во публикацијата РЕСПУБЛИКА на 20 јули, четврток 2017. Референдумот во Дојран се одржува денес. Референдумот во Дојран...

НАЈПОПУЛАРНИ