АРХИВА Смртен страв од промени

Текстот е објавен на 9 февруари, 2017 година во неделникот „Фокус“ во бројот 1114 Пишува: Ана ПАНОВСКА  Тешко дека некаде, еве да кажеме, меѓу земјите членки...

ОБАЧЕ, ШТЕ ИСЧАКАМЕ ИЗБОРИТЕ НИ (Бог да нѐ чува и голман...

Пишува: Агим ЈОНУЗ „Док си реко‘ кекс“, локалните избори ќе ни се нацртаат пред врата. Веќе видена слика на лигавење дека ако го изгласаме фиљан...

Академик Катица Ќулавкова: За Законот за јазици не се консултирани МАНУ,...

Професорката и академик Катица Ќулавкова за Фокус напиша поширока анализа за најавениот предлог Закон за јазици како и состојбата на македонскиот јазик во општеството....

Приговор на професори од Институтот за македонски јазик кон Предлог-законот за...

Професорите Симона Груевска-Маџоска и Александра Ѓуркова, вработени во Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“, до Кабинетот на премиерот Зоран Заев, до Генералниот секретаријат на Владата...

МЕРАК МИ Е МАЛЕ, ИЗБОРИ ДА ИМАМ! (па после на Струга...

Пишува Агим ЈОНУЗ Аирлија нови избори, бре, народе! Не реков стоко, не ми инсинуирајте! Ја не сум крив што гласаш на избори како што гласаш,...

НАТО и Договорот со Бугарија во очите на нацијата на непораснати...

Светот реално е многу поголем од она што на Македонците им се чини и важноста на земјата за жал, е многу помала од она...

Професорот Шкариќ за рудниците: Ерупција на локалните референдуми

Колумната на професор доктор Светозар Шкариќ е објавена во публикацијата РЕСПУБЛИКА на 20 јули, четврток 2017. Референдумот во Дојран се одржува денес. Референдумот во Дојран...

ВМРО ќе го попречува договорот со Бугарија

Поранешниот Министер за надворешни работи Никола Поповски во интервју за Тв 24 вести, ја разголи позицијата на ВМРО ДПМНЕ во однос на Договорот за...

КОЛУМНА Венко Глигоров: Бизнисот во аголот-политиката на голот

Ако некоја фирма побара покриеност за прес или за соопштение - е тоа според медиумите не може, маркетинг било. А ако "зелкиве" од В-Д...

Европа е наша судбина

Дури и најигнорантниот набљудувач на политичките настани ќе забележи дека високо на агендата на новата влада се евроатлантските интеграции. Речиси секојдневно слушаме како премиерот,...

Не го плаши народот со тоа од што не можеш да...

Откако Груевски објави дека неговата партија ќе престанела со "конструктивно" однесување и откако неговите почнаа со силна блокада на Собранието во знак на револт...

МУХИ, ИЛИ „МЕРКЕЛ ЗА СИРОМАШНИ”

Не го делам верувањето на Зекири изразено на неговиот фејсбук профил, од кое јасно се огради неговата политичка партија- СДСМ. Како што разбрав,  верувањето на...

Нема никаква опасност од „ерупција на Косел“ од земјотресите во Охридско

Професорот Ивица Милевски за географскиот портал igeografija.mk ги објаснува причините и околностите околу земјотресите во Охрид. Во продолжение прочитајте ја неговата колумна: Изминатите 15-тина дена, охридското подрачје...

[Ре] обмислување на македонската надворешна политика

Влезот на Македонија во НАТО алијансата неспорно би бил успех на нашата дипломатија, но потенцијалниот влез во оваа институција мора да биде проследен со...

Доба на психопати

Текстот е објавен на 23 септември, 2016 година во неделникот „Фокус“ во бројот 1094 Пишува Јадранка КОСТОВА Психопатите имаат изразена способност за манипулирање. Склони се на...

(Дис)курс на новата стварност

Пишува Иво РАНЃЕЛОВИЌ Моќта на политичките дискурси секогаш проектирала одредена стварност. Граѓаните пак, се конзументи кои често ја присвојуваат стварноста како таква. Би се осмелил...

Ќе победи ли косовскиот Емануел Макрон?

Пишува Ѓорѓи Спасов   Сличности: Емануел Макрон                                   Абдулах Хоти Роден 1977...

КОЛУМНА Драган Алчинов: Приоритетите на новата Влада

Се’ поизвесно станува дека Зоран Заев како мандатар ќе успее докрај да го истера процесот кој му е доверен- формирање на нова Влада со...

„Прочистување”: Генерален реизбор на медиумите

Пишува Ида ПРОТУГЕР ВЕЉКОВИЌ За правдата конечно да влезе во македонскиот правен систем, СДСМ предлага генерален реизбор на судиите. Сосема прифатливо, според мене. Таквата “генералка”...

КОЛУМНА Венко Глигоров: Еднаква Правда за сите

Пишува: Венко ГЛИГОРОВ Еднаквоста е една од главните цели на еден здрав економски систем. Без економија нема напредок на општеството и нема благосостојба за граѓаните....

НАЈПОПУЛАРНИ