Античка монета најдена во нива носи повеќе пари од 100 тони...

За жал, огромен број од aрхеолошките локалитети ширум државава воопшто не се истражени, а дел од нив се на приватен посед, кој сопствениците си го третираат како свое приватно археолошко наоѓалиште!

Зошто ниту груевци, ниту бранковци немаа интерес да се отвори досието...

Приказната за една приватизација тешка околу 200 милиони евра

Сител е пример за новинарство по нарачка

Поранешниот амбасадор на Европската Унија во Македонија, Ерван Фуере, во отворено писмо жестоко ги нападна провладините трубадури собрани околу омилената телевизија на Преродбата.

АРХИВА: Нова аудиоснимка од Косово ќе ја открие вистината за Диво...

Текстот е објавен на 13 ноември, 2015 година во неделникот „Фокус“ во бројот 1049 Пишува: Љубиша АРСИЌ Адвокатите на обвинетите во судското досие „Кумановска акција“ сакаат...

Јанко Бачев: Минчо Јорданов го стекна богатството како награда за соработката...

Личното богатство на Минчо Јорданов и неговите пријатели, таканаречени успешни бизнисмени, произлегува од пеколниот план на сојузната УДБА, во рамките на Оперативната акција „Опера“!

Бранко му ја предаде сета власт на Груевски, за полесно да...

Сѐ погласни се шпекулациите дека „бранковистите“ и на овие претседателски избори ќе работат на тоа СДСМ да биде поразен со цел да се убеди членството дека „без Бранко не можеме, без Бранко не смееме“. Непосредно по поразот на СДСМ на претходните претседателски избори, „Фокус“ ја анализираше улогата на Бранко Црвенковски во изборниот дебакл на неговата сопствена партија. Да се потсетиме на таа анализа.

Зарем партија што троши 4 милиони евра во изборна кампања, ќе...

Партијата на власт максимално ги користи државните ресурси за своја изборна битка, а, сепак, натпреварот бива меѓународно верификуван!?

АРХИВА Ставрески ќе беше херој, ако со телефонот го треснеше Груевски...

Текстот е објавен на 11 септември, 2015 година во неделникот „Фокус“ во бројот 1040 Разговарал Младен ЧАДИКОВСКИ ФОКУС: Имам чувство дека бизнисмените полека, полека, со сѐ...

АРХИВА Кои се новите членови на УМС на ВМРО-ДПМНЕ: Студентски активисти...

Текстот е објавен на 4 март, 2016 година во неделникот „Фокус“ во бројот 1065 Пишува: Ирена МУЛАЧКА  „Нашата цел не е политичко здружување, туку нашата цел...

Македонската безбедност ја водел човек со нарушено психичко здравје!

Прочитајте во каква душевна состојба се наоѓал Сашо Мијалков по една од пресконференциите на Јани Макрадули

Како автопатот Миладиновци – Штип поскапе двојно

Текстот е објавен на 17.03.2017 година, во неделникот „Фокус“ во бројот 1.119 Специјалното јавно обвинителство денеска соопшти дека отвара истражна постапка во врска со реализација...

Груевски стана дел од незрелите светски диктатори!

Ова не е доволно за менување на состојбите? Богами - не е. Тешко нас, ако помислиме дека некој од надвор ќе ја заврши нашата работа.

Режимот на Груевски ќе ја рехабилитира политиката на Сталин!

Нашето поблиско минато не смееме да го толкуваме според нашите емоции и според дневно-политичките интереси на оваа или на онаа партија во тековната борба за власт.

Државите крадат трговски тајни за да им помогнат на своите компании

Сите тајни служби од големите држави водат економска шпионажа. Американската ЦИА е добар извор на информации за актуелните состојби со технологијата во странска држава. Постои контакт помеѓу бизнисмените и разузнавачката заедница и информациите неформално течат во двете насоки.

АРХИВА Лекари во фамилијарна мисија: Менаџерите на болниците нишаат партиска врата...

Текстот е објавен на 9 демекври, 2016 година во неделникот „Фокус“ во бројот 1105 Пишува: Ирена МУЛАЧКА За време на изборната кампања, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола...

Милиони евра за антикомунистички восок, ни денар за жртвите од комунизмот

Татко му Крсто Кочковски лежел строг затвор на Голи Оток бидејќи, меѓу другото, ја коментирал најавената посета на Јосип Броз Тито во 1951 година и се сомневал дека Југославија може да издржи напад од таканаречените сателити на Советскиот Сојуз. Спорни биле и неговите сомнежи за економските реформи во некогашната ФНРЈ.

Соработничките досиеја на високи функционери и политичари ги нема во МВР...

Интервју со Александар Диневски, поранешен припадник на Службата за државна безбедност кој моментално е еден од притворените во акцијата „Шпион“. Во разговорот што пред две години со него го водеше Јадранка Костова, тој објасни зошто смета дека процесот на лустрација е обична фарса.

Преку роуд шоуата премиерот се прошета низ светот, ама странски инвеститори...

Никола Груевски ич нема среќа со барањето странски инвеститори. Или не ги наоѓа, или ако ги најде тие ја откажуваат договорената инвестција поради светска криза, или пак – наоѓа инвеститори од типот на Субрата Рој, на пример.

Марјан Ѓорчев: Никола Груевски си умислува дека е месија!

Пред да дојде Никола Груевски на власт, и Мирка Велиновска, и Марјан Ѓорчев немаа баш високо мислење за него. Во тоа време, пред скоро осум години, во интервју за „Фокус“ Марјан Ѓорчев ѝ објасни на Мирка Велиновска зошто на изборите во 2006-та не оди заедно со Груевски.

Само предвремените избори може да го спасат Груевски од насилно паѓање!

Владо Бучковски, пред да го зафати позитивна енергија, многу негативно гледаше кон владата на Груевски. Еве што кажа во едно тогашно интервју за Фокус.

НАЈПОПУЛАРНИ