Сите ордени, медали и дипломи на Ѓорге Иванов

Текстот е објавен на 25-ти април 2014-та година во неделникот „Фокус“ во бројот 968 Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, во првиот мандат се закитил со...

Михајло Пупин се залагал за автономна Македонија на Версајската мировната конференција!

Она што за Србите е Никола Тесла, за Македонците секако е Михајло Пупин, американски научник со македонско потекло, кој што, по Првата светска војна се обидел да помогне во решавањето на македонското национално прашање.

Мирка Велиновска: Никола Груевски е политички играч во дресот на Бранко...

Своевремено Мирка Велиновска немаше позитивно мислење ниту за Никола Груевски, ниту за Бранко Црвенковски. Да се потсетиме на еден нејзин текст во „Фокус“ кога ги спореди споменатите двајца политичари, наоѓајќи им многу заеднички негативни врски.

Од самба во Штип, за малку до казна во Идризово!

Познатиот Холанѓанец кој со децении живее во Македонија, пејачот и новинар Питер Џон Босе, конечно дојде до правдата

Митко Чавков редел чинови, син му државни концесии

Кој е Митко Чавков, новиот Министер за внатрешни работи

Масонските и античките симболи во проектот Скопје 2014

Не е случајно одбран датумот за поставување на Воинот на коњ, а своја улога има и Порта Македонија...

Чуда се случуваат во „Државна лотарија“

Крајно време е некоја од надлежните институции да провери што се случува во Државната лотарија, оти чудните коинциденции и случајности веќе толку многу пати се имаат повторено што веќе ниту се чудни, ниту се случајни, а сигурно не се ни коинциденции.

Поставен нов споменик во Скопје: Пералница за пари! – Да живее...

„Ние како власт сме скромни и никогаш не сме сакале да се позиционираме на постаменти и државни обележија затоа што се уште веруваме дека...

Лигушите кои го направија Путин моќен – Дневникот на Ана Политковскаја...

Дневникот на новинарката, жесток критичар на Путин, открива низа сличности меѓу Путинова Русија и денешна Македонија

Македонскиот заштитен резерват „Јасен“ е магнет за ловците од целиот свет

Претседатели, кралеви, милијардери и филмски ѕвезди ловеле во нашиот „Јасен“

Зошто Коце гради со фирмата „Бауер БГ“, која од најевтин тендерџија...

За три реконструкции, Град Скопје преку тендер ја избрал фирмата „Бауер БГ”, која имала и најевтина понуда, но, по анекс-договорите кои биле склучени поради непредвидливи трошоци, понудата на оваа компанија на крај излегува дека е најскапа!!!

Никола Младенов – Живот подарен на новинарството

На денешен ден пред точно 50 години е роден Никола Младенов. Човекот кој важи за еден од творците на македонската пролет и новинарот кој најмногу ја задолжи кревката македонска демократија. Само две недели по неговиот 49 роденден, вечерта на 26 март 2013 Младенов несреќно го загуби животот во сообраќајна несреќа . Наредниве денови ќе се сеќаваме на него преку текстовите што по смртта му ги посветија колегите и пријателите.

Власта регрутира амбасадори од партии, фирми и од естрадата!

Некои од старите и од новите амбасадори се поврзани со партија или со функционер од власта, додека други имаат образование или искуство од сосема друго научно и професионално подрачје. Трети, пак, заминаа на должност откако ги бранеа владините политики на јавна сцена!

Долга ли е раката на Контоминас?

Опозицијата често обвинува дека адвокатот, кој е преставник на грчкиот милијардер Контоминас, во Скопје има повеќе линкови со владејачката ВМРО-ДПМНЕ и со контроверзните инвеститорите во градежништвото

Масони против масони во борбата за Македонија!

За улогата на Масоните во македонската револуционерна борба од пред сто години малку се зборува, а уште помалку се знае во нашата јавност. За некои аспекти од неа, пишуваше „Фокус“ пред неколку години.

Македонија ја губи битката со ракот на белите дробови

Годишно во земјава се откриваат околу 800 заболени од белодробен карцином, а се оперираат едвај 150 пациенти!

Никола Груевски нека си оди од партијата што ја основавме со...

Интервју со Гојко ЈАКОВЛЕСКИ, македонски емигрант и основач на ВМРО-ДПМНЕ

ИНТЕРВЈУ Стевчо Јакимовски: За да остане на власт Груевски уцени, поткупи...

ТЕНДЕРСКАТА КОАЛИЦИЈА МЕЃУ ГРУЕВСКИ И АХМЕТИ ЌЕ ПУКНЕ, БИДЕЈЌИ СЕ МРАЗАТ И КОГА ГИ ДЕЛАТ УКРАДЕНИТЕ ПАРИ!

НАЈПОПУЛАРНИ