Видео: Вардар ја слави шампионската титула

Македонскиот шампион Вардар е нов европски првак во ракомет, откако во неверојатна драма во „Ланксас арената“ го совлада ПСЖ со 23-24 (12-11) и првпат стана...

Вонредна состојба во источна Македонија

Последните информации се дека се очекува Браната Калиманци да прелее за неколку часа, а најсилниот удар се очекува во Штип во вечерните часови.

Диме Ратајковски поднесе оставка од МРТ

Главниот и одговорен уредник на првиот програмски сервис на Македонската телевизија, Диме Ратајковски, поднел оставка од својата функција, потврдуваат од МРТ. Ратајковски оставката ја поднел...

Град Скопје: Возачот на камионот е виновен за оштетената фонтана

По инцидентот кој се случи непосредно пред дочекот на ракометарите на Вардар на плоштадот „Македонија“, од Град Скопје реагираат на како што велат, невистините што во...

Почна да се чисти теренот на Водно, се уриваат неколку објекти

Ова се прави заради 23.000 метри квадратни простор кај резиденцијата на премиерот, каде треба да се уништи шумата и да се изградат станбени објекти, вели бизнисменот Гуштеров, кој е еден од жителите што се бунат против уништување на зеленилото заради изградба на станбен простор.

Видео: Македонија земја на социјална неправда

Граѓаните сведочат и за масовното иселување од Македонија и како сиромашните се чувствуваат кога ги гледаат спомениците на „Скопје 2014“.

МОСТ ќе го мониторира целиот транзициски период до изборите

Целта на мониторингот ќе бидат неколку аспекти - избирачкиот список, државните вработување, субвенциите кон земјоделците, меѓуетничките односи...

ВИДЕО Спасовски: Никој нема да ја злоупотребува полицијата од партиски штабови,...

 Оливер Спасовски од СДСМ денеска во чест на Денот на полицијата порача дека новата реформска Влада предводена од СДСМ е одлучна да спроведе темелни...

СДСМ: Откако Коце Трајановски ги исече сите дрвја и го соголи...

Откако ги исече речиси сите дрвја, откако го соголи Скопје, на Коце Трајановски му текна дека на градот му фалат зелени површини. Граѓаните на...

Полицијата трага по синот на Цеца

Српската полиција од синоќа трага по синот на балканската турбо фолк ѕвезда Цеца Ражнатовиќ, Вељко, поради учество во групна тепачка во Бања Лука, во...

Тензично пред објавувањето на пресудата за процесот „Милка“

Денеска треба да падне судската одлука за процесот„Милка“ во кој обвинети се 32-ца за шверц на говеда од Македонија во Албанија. Од обвинетите 14 лица се недостапни, претежно државјани на Албанија кои официјална Тирана одби да ги екстрадира, додека од останатите најголем дел се во притвор

Новиот премиер нареди безбедносните служби да проверат дали неговиот кабинет се...

Веднаш по преземањето на премиерскиот кабинет од Емил Димитриев, новиот премиер Зоран Заев, наредил безбедносните служби да направат целосна проверка дали просториите во Владата, особено...

ЛП: Владата психолошки малтретира со екстерното на факултетите

Екстерното тестирање на факултетите е признанието на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за колапсот на концептот според кој образованието е „магацин“ за одлагање на пристапот на младите до пазарот на трудот, сметаат либералите

Прислушувањето како психопатски чин

„Вие што поверувавте! Избегнувајте многу сомневања, затоа што, навистина, некои сомнежи се грев. Не шпионирајте се и не прислушувајте се еден со друг! Да не сака некој од вас да го изеде месото на својот умрен брат?! Сигурно дека вие го презирате тоа! Имајте страв од Алах ...“ (El-Huxhurat, 12)

Синдикатот на новинари е против секаква државна интервенција во медиумите

Според претседателката на Синдикатот на новинари и медиумски работници, Тамара Чаусидис, новиот предлог закон за информативни и рекламни кампањи на јавни институции е порака до...

СДСМ: Барокното лудило на власта продолжува преку гувернерот Богов

„Со над 35-те милиони евра за барокната зграда на НБРМ можат да се отворат 7 фабрики во вредност од по 5 милиони евра и да се обезбедат најмалку 7.000 работни места.“

Зврлевски разрешен со 64 гласа „за“

64 пратеници гласаа за разрешување на јавниот обвинител, Марко Зврлевски, на денешната пленарна седница во Собранието. По неколкунеделна расправа народните избраници се произнесоа за...

Како изгледа полициска покана за „Шарен револуционер“?

Тројца учесници во Шарената револуција од Кавадарци вчера биле повикани на информативен разговор во Полициската станица бидејќи за време на протестите фрлале боја врз собраниската...

Трајковски: АЕК наредната година планира да потроши еден милион евра за...

Од СДСМ велат дека се отвора сериозни сомнежи дека главната цел на АЕК е да се рекламира со огромни суми пари, за како што велат, власта на Груевски да ги држи медиумите под контрола.

СДСМ: Власта го поткопува штрајкот на наставниците

Една од причините за штрајкот, според опозицијата, е воведувањето на високи казни за наставниците поради есктерното тестирање и за административни пропусти.

НАЈПОПУЛАРНИ