Со 64 гласа „за“ денеска беше изгласан Законот за употреба на јазиците.

Во напната и тензична атмосфера заврши седницата, на која опозициските пратеници од ВМРО-ДПМНЕ се приближија до претседателот на Собранието, Талат Џафери, барајќи од него да не се гласа законот.

Најжесток меѓу нив беше поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски кој истури вода врз масата на собранискиот спикер и цело време му го исклучуваше микрофонот. За момент беше избегната и тепачка меѓу Груевски и Џафери.

 

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.