ВМРО-ДПМНЕ предводена од лидерот во оставка, Никола Груевски, вечерва протестираше пред Владата. Груевски освен од Христијан Мицковски, имаше поддршка и од Бате Геле.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.