Владо Димов: Судството е жртва на Михајло и Филимена Маневски

  Професор доктор Владо Димов беше министер за здравство само 18 месеци, но цели десет години потоа е мета на судски прогон. Го обвинија затоа што дал одобрение за 17 вработувања, но му беше блокиран и имотот поради неплатен персонален данок. Повод за интервјуто со Димов е што по една деценија, обата процеси завршија во негова полза.

  Во овој период додека траеја судските процеси, Димов беше на студиски престој во Турција, а потоа работеше во болница во Бугарија. Денес, пак, е началник на хирургија во приватна болница во Црна Гора. Но, за себе тврди дека не бил бегалец, туку прогонет, и најавува дека ќе бара отштета за нарушениот углед

  Разговараше
  Јадранка КОСТОВА

  ЦЕЛИОТ ТЕКСТ МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ ОД НЕДЕЛНИКОТ “ФОКУС”

  содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.