Парите на граѓаните на Гостивар, Кичево и на Тетово завршуваат во партиски и во приватни џебови?!

  Анализата на јавните набавки на трите општини покажува дека тие претежно соработуваат со неколку компании, со тоа што една од нив добива најмалку една четвртина од средствата, па и повеќе, додека остатокот си го делат уште две до три фирми.

  Притоа, некои компании соработуваат само со една општина, и тоа во време кога ја раководи одреден градоначалник, а оние што соработуваат со повеќе договорни органи, пак, склучувале договори за јавна набавка со институции раководени од кадри на една иста партија.

  Дека постои спрега меѓу двете страни, доволно говори фактот дека компаниите што добивале значителен дел од парите на локалните самоуправи, има и такви чии сопственици неодамна биле назначени на јавни функции, како и такви кои на последните избори донирале пари за партијата од каде што доаѓаат градоначалниците на општините – Бејта, Дехари и Арифи.

  За кои компании станува збор?

  Пишува
  Влатко СТОЈАНОВСКИ

  ЦЕЛИОТ ТЕКСТ МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ ОД НЕДЕЛНИКОТ “ФОКУС”

  содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.