Најголемата загроза на македонскиот јазик доаѓа од дома

  Не ми е прифатливо среде Македонија да не постои посебна катедра за македонски јазик и македонска книжевност, како што има посебни катедри за албански јазик и книжевност, турски јазик и книжевност, германски, англиски…

  Само нашиот, македонскиот јазик, оди топтан со јужнословенските јазици!

  Како некој да мисли дека македонскиот јазик не е кадарен сè уште да се испрчи сам, без патериците на другите јужнословенски јазици. Зошто?

  Пишува
  Ана ПАНОВСКА

  ЦЕЛИОТ ТЕКСТ МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ ОД НЕДЕЛНИКОТ “ФОКУС”

  содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.