Името на злото

  Иако веќе помина доволно време од формално-правната промена на титуларите на власта во државата, сепак од ден на ден сѐ повеќе се потврдува уверувањето дека како поединци, општествена заедница и држава, не сме доволно самосвесни за длабочината, сестраноста, целината и за суштината на злото што го доживеавме во изминатиот период.

  Повеќе од очигледно е дека, од овие или оние причини, сè уште не сме подготвени докрај и отворено да му погледнеме на злото во очи и да му дадеме име.

  Пишува
  Д-р Ристе ЉУБОТЕНСКИ

  ЦЕЛИОТ ТЕКСТ МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ ОД НЕДЕЛНИКОТ “ФОКУС”

  содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.