Неделава во Кинотека на Македонија ќе се одржи седумнаесеттото издание на филмскиот фестивал „Прозорец кон италијанскиот филм“, промовиран од италијанската амбасада, а во сорабтока со Филолошкиот факулет „Блаже Конески“ од Скопје.

На отворањето на фестивалот свое кусо воведно излагање ќе одржи професорот Алфонсо Амендола од Универзитетот во Салерно.

Фестивалот изобилува со богата програма која посетителите ќе може да ја погледнат секој ден во 20:00 часот во периодот од 17 до 23 мај.

Во продолжение деталите за програмата на фестивалот:

КИНОТЕКА НА МАКЕДОНИЈА

17.05. Среда
– Вовед на Алфонсо Амендола, професор на Универзитетот во СалерноMercoledì/ E Mërkurë drammatico / драма / dramë (2014) (97’)
L’Accabadora /Акабадора/ Akabadora
di/од/nga Enrico Pau
18.05. Giovedi / Четврток / E enjte commedia / комедија / komedi (2014) (106’)
Scusate se esisto / Простете што постојам / Më falni që ekzistoj
di/од/nga Riccardo Milani
19.05. Venerdì / Петок / E Premte thriller / трилер / triller (2015) (86’)
Occhi chiusi / Со затворени очи / Sy të mbyllur
di/од/nga Giuseppe Petito
20.05. Sabato / Сабота / E Shtunë commedia / комедија / komedi (2013) (94’)
Pazze di me / Споулавен од жени / Të çmendura pas meje
di/од/nga Fausto Brizzi

-Превод изготвен од студентите од Преведувачката работилница при Катедрата за италијански јазик и литература на Ф.Ф. “Блаже Конески”, под менторство на проф.Радица Никодиновска

22.05 Lunedì / Понеделник / E Hënë
Nessuno mi trovera’ – Majorana memorandum / Никој нема да ме пронајде
– Случајот Мајорана / Askush nuk do të më gjejë – Majorana memorandum
di/од/nga Egidio Eronico

– Превод изготвен од студентите од Преведувачката работилница при Катедрата за италијански јазик и литература на Ф.Ф. “Блаже Конески”, под менторство на проф.Радица Никодиновска

23.05. Martedì / Вторник / E Martë
Vinodentro / Виновгрев / Mëkat vere
di/од/nga Ferdinando Vicentini Orgnani

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.