ДУИ ќе предложи луѓе со кредибилитет во новата влада, велат од партијата чиј лидер Али Ахмети денес ги почна преговорите со мандатарот Зоран Заев за формирање на владин кабинет.

-Мора да влеземе во владата со луѓе со неспорен кредибилитет и морални вредности, бидејќи партијата само така ќе ја врати позицијата и авторитетот кај Албанците – изјави за Фокус висок партиски функционер.

Тоа значи дека, додава тој, во новата влада ќе нема место за компромитираните кадри од владејачките гарнитури на Никола Груевски, за кои излегоа низа скандали во јавноста, а за дел од нив, според него, постапки води и Специјалното јавно обвинителство.

В.С.

 

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.