ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ доставија предлог-закон до собраниските служби за престанување на објавувањето на аудио снимките од прислушуваните разговори.

Од ДУИ велат дека тоа е дел од договорот постигнат меѓу партиите и меѓународниот фактор постигнат на 2-ри јуни во Пржино, но ова го негираат од опозиционата СДСМ.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.