Министрите за надворешни работи на Македонија и Бугарија, Никола Димитров и Екатерина Захариева денеска во Софија го потпишаа Протоколот за размена на ратификациските документи.

Со ова официјално стапи вo сила Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија.

Договорот за добрососедство го потпишаа премиерите на двете земји, Зоран Заев и Бојко Борисов на први август минатата година.

 

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.