Само пет минути по почетокот од денешната собраниска седница на која прва точка е Законот за јазици, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ побараа пауза од еден час. Собранискиот спикер, Талат Џафери, не им дозволи и рече дека немаат право на пауза што наиде на општо неодобрување од пратниците на оваа партија во собраниската сала.

Благица Ласкова, како координатор на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, рече дека Џафери го крши деловникот.

-Не фрлајте огин, да не ја повторуваме вчерашната ситуација. Не ја кршете процедурата, согласно деловникот имам право да побарам пауза – рече Ласкова.

И покрај нејзините инсистирања, Џафери го одби барањето. Наместо тоа побара листа на пријавени за збор.

Откако пратеничката не отстапуваше од своето барање и не се симнуваше од говорницата, Џафери реши сепак да прогласи пауза од еден час, по што ќе продолжи расправата за овој закон.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.