Дел од пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија седницата, откако претседателот на Собранието, Талат Џафери најави дека по изгласувањето на точките ќе оди на координација со координаторите на пратеничките групи.

Како што рече, тој ќе се види со нив на половина час. Ваквата најава следеше откако пратениците Илија Димовски и Драган Данев се консултираа со Џафери.

Претходно, Данев побара пауза од говорница, но Џафери не дозволи. Во меѓувреме, пратениците изгласаа неколку точки.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.