Лидерот на ДУИ Али Ахмети предмалку го напушти седиштето на СДСМ, каде се сретна со мандатарот Зоран Заев, со цел формирање на нова влада.

Ахмети не даде изјава пред новинарите во врска со денешната средба, најавувајќи дека јавноста ќе биде информирана преку партиско соопштение.

Во наредните денови треба да продолжат средбите на Заев со Ахмети, но и со лидерите на другите албански партии.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.